środa, 2 sierpnia 2017

Góry Izerskie - kraina rusałek wyłaniających się z mgieł, torfowisk i nieziemskich widoków na nocne niebo.

Góry Izerskie -
 Swoją nazwę wzięły od rzeki Izery. Nazwali ją tak Celtowie, którzy w lllwp.n.e. przywędrowali na ten obszar Europy. W ich języku isiras oznacza prędki, bystry, potok górski, l nie ma w tym żadnej przesady, /zera potrafi szybko wezbrać i gnać jak szalona, siejąc na swej drodze znisz­czenie. Ma to związek z rekor­dowymi opadami, jakie odno­towane są w tych przecież niewysokich górach, ale o jakże surowym klimacie. Przeciętna roczna suma opa­dów wynosi aż 1600 mm. Zimą śniegu pada tu więcej niż w Tatrach i sąsiednich, znacznie wyższych Karkono­szach. 29 lipca 1897 odnoto­wano dobowy opad deszczu sięgający aż 345 mm!

Wędrówkę po Górach Izerskich polecam rozpocząć od Szklarskiej Poręby.Przy hucie, obok przystanku autobusowego, skręca­my w prawo na szlak czarny, dochodząc do dzielnicy zwanej Białą Doliną, Jej nazwa związana jest ze śnie­giem, którego tutaj jest zazwyczaj więcej niż w innych częściach Szklarskiej Poręby. Po drodze przecinamy niebieski szlak, tzw. Szklarską Drogę, którą dojdziemy do schroniska Orle i daiej do Czech. Niegdyś byt to szlak łączący huty ze Szklarskiej Poręby z hutami w Harrachovie. My jednak wędrówkę kontynuujemy szlakiem czar­nym, a na skrzyżowaniu z czerwonym skręcamy w lewo i wspinamy się na Wysoki Kamień. Z tego szczytu Gór Izerskich roztacza się jedna z najpiękniejszych panoram na Karkonosze, Pogórze Izerskie i Kotlinę Jeleniogórską. Następnie podążamy dalej szlakiem czerwonym w kierunku grupy skał  Zwalisko , potem bokiem mijamy kopalnie Stanisław i idziemy w kierunku Przedniej Kopy i Sinych Skałek. Podążając tym szlakiem/ czerwonym/ od czasu do czasu wdrapujac się na punkty widokowe mozemy podziwiać panoramę Gór Izerskich a przede wszystkim całą panoramę Karkonoszy. Kilkanaście minut za Sinymi Skałami dojdziemy do skrzyżowania ze szlakiem żółtym i tu możemy zdecydować czy kierujemy się na schronisko ,,Chatka Górzystów " czy chcemy iść w kierunku Polany Izerskiej i schroniska Na Stogu Izerskim / pod samym Świeradowem/ Oba kierunki są godne polecenia :) W pierwszym wypadku podziwiać bedziemy piekne Izerskie wrzosowiska a w drugim piękny widok na kotlinę Świeradowską.

Więcej zdjęć w linku poniżej.
<embed type="application/x-shockwave-flash" src="https://photos.gstatic.com/media/slideshow.swf" width="600" height="400" flashvars="host=picasaweb.google.com&hl=pl&feat=flashalbum&RGB=0x000000&feed=https%3A%2F%2Fpicasaweb.google.com%2Fdata%2Ffeed%2Fapi%2Fuser%2F116065198305098252796%2Falbumid%2F5611371383864130625%3Falt%3Drss%26kind%3Dphoto%26authkey%3DGv1sRgCInZjdPr4v7CzwE%26hl%3Dpl" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></embed>

Jednak jeśli ktoś myśli,że Góry Izerskie są płaskie to niech przekroczy czeską granicę

Zadziwić może nagły spadek mocy  podczas podchodzenia pod strome podejścia, znajdują się tam liczne skały, które są doskonale zagospodarowanymi miejscami widokowymi, wzniesienia z ostrymi podejściami i wreszcie rasowe góry przekraczające 1000 m n.p.m
Całość piękna tego pofałdowanego i zróżnicowanego terenu dopełnia dobrze zachowany w niższych partiach las bukowy,  licznie rezerwaty przyrody i wyodrębnione atrakcyjnie turystycznie  miejsca.
 Wszystkie szlaki  są doskonale oznakowane i opisane. W kilku miejscach połączone z Budami Turystycznymi lub restauracjami aby wędrowcy nie pozostawali zbyt długo głodnymi.
Po wdrapaniu się  na górę nasze oczy zachwyci niejednorodny i malowniczy krajobraz.
Całość Jizerskich Hor jest doskonale zagospodarowana turystycznie. Dla rowerzystów, piechurów jak i zimą dla  narciarzy to istny raj do uprawiania sportu i aktywnego wypoczynku.
Trasy rowerowe i zimowe trasy biegowe są połączone infrastrukturą z trasami po polskiej stronie.
Więcej zdjęć w linku poniżej.
https://get.google.com/albumarchive/116065198305098252796/album/AF1QipP7tZMlgAudcckoP-CN65PhAzX5LpU32pYI8qC2?source=pwa&authKey=CP_c963o7PikYg