Park położony jest w Sudetach Środkowych. Jego najwyższym szczytem jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) oraz odosobniony masyw Włodarza (811 m n.p.m.}. Głównym walorem parku jest duża lesistość. Są to przede wszystkim lasy dolnoreglowe oraz lasy mieszane. W najwyżej położonych partiach Wielkiej Sowy występuje typowy bór świerkowy regla górnego z płatami sztucznie wprowadzonej kosodrzewiny.
W obrębie parku znajduje się leśny rezerwat przyrody Bukowa Kalenica o pow. 28 ha, utworzony w 1962 r. w celu ochrony buka dolnoreglowego.To doskonałe miejsce do letniego wypoczynku i wędrówek po wzgórzach.
SZLAKI TURYSTYCZNE:(Orłowicza) (po dwa: czerwone, niebieskie i zielone), „Szlak martyrologii" (czarny).
To tyle z oficjalnych danych.
Wielu z Was widząc Góry Sowie wybiera się na nie na spacer jak do parku, lekceważąc sobie czynniki pogodowe.
Musimy jednak pamiętać, że wchodząc na szczyt Wielkiej Sowy przekraczamy tysiąc metrów npm. Ta stosunkowo niewielka wysokość w porównaniu z dolina świdnicką czy większą częścią dolnego śląska znajdującego się przeciętnie na wysokości 120-150 mnpm. Wysokość szczytu czyni te góry dość wysokimi ,z przewyższeniem 900m, aby warunki pogodowe były zgoła inne niż się tego spodziewamy.
Oto przykład. Fotografia przedstawia widok z Wielkiej Sowy gdzie widzimy Dolny Śląsk pokryty słońcem i zielenią a już sam szczyt Sowy pokryty jest śniegiem.
Pomimo niewielkiej wysokości oferują dość ciekawe ukształtowanie terenu, ładne widoki i bogatą różnorodność przyrody.
Jeszcze jest coś o czym wszyscy na Dolnym Śląsku wiedzą. Całe góry są dziurawe jak przysłowiowy szwajcarski ser.
Na terenie Gór Sowich podczas II wojny światowej hitlerowskie Niemcy wybudowali kilka podziemnych kompleksów wojskowych,niektóre z nich są obecnie udostępnione do zwiedzania np;Riese, Włodarz ,Molke czy Osówka
ale większość pozostaje po prostu niespenetrowana lub ze względu na bezpieczeństwo turystów nie udostępniona szerszej gronu.
Pozostaje jednak rajem dla wszystkich,którzy lubią po takich dziurach chodzić i odkrywać dawne tajemnice.
No i wisienką na przysłowiowym torcie jaką można znaleźć w Górach Sowich to Pruska największa nowożytna twierdza z okresu wojen napoleońskich w Srebrnej Górze oraz średniowieczny zamek Grodno.
No i wisienką na przysłowiowym torcie jaką można znaleźć w Górach Sowich to Pruska największa nowożytna twierdza z okresu wojen napoleońskich w Srebrnej Górze oraz średniowieczny zamek Grodno.