Strony

Strony

wtorek, 7 lipca 2020

Szklarska Poręba – zwiedzamy rowerem

Szklarska Poręba – zwiedzamy rowerem

Szklarska Poręba to nie tylko szlaki turystyczne i narciarstwo biegowe ale także bogactwo tras rowerowych. Obejmują swoim zasięgiem bliższe i dalsze okolice miasta, jaki i okoliczne wzniesienia a kończąc na rozległych przestrzeniach gór izerskich. Tu przedstawiam wyznaczone i oznakowane podstawowe trasy rowerowe w okolicach Szklarskiej Poręby.
DUŻA PĘTLA SZKLARSKA
Długość trasy: 25 km, trasa oznaczona nr 3, tak jak wterenie. Różnica wyniesień: ok 320 m
Ciekawe na trasie: Zakręt Śmierci, Zbójeckie Skały, wodospad Szklarki, Wodospad Kamieńczyka,malownicze okolice Białej Doliny, dzielnicy Szklarskiej Poręby, Wodospad Kamieńczyka. Start: Skwer Radiowej „Trójki

Trasa dla ambitnych, prowadząca często pieszym szlakiem czarnym lub ścieżkami leśnymi wymaga­jącymi dobrych umiejętności technicznych. Trzeba się liczyć z podwyższonym poziomem adrenaliny, ale też z niezapomnianymi widokami.
Przebiega przez Zakręt Śmierci – bardzo ostry zakręt (prawie 180 stopni) znajdujący się na drodze ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa-Zdroju. Usytuowany jest na wysokości 775 m n.p.m., dzięki czemu rozpościera się z niego piękny widok na panoramę Karkonoszy oraz na całą Kotlinę Jeleniogórską. Dalej dojedziemy do Zbójeckich Skal. Ta grupa skalna usytuowana jest na północno-wschodnim krańcu Wysokiego Grzbietu Izerskiego niedaleko stacji kolejowej Szklarska Poręba Dolna. W sąsiedztwie Zbójeckich Skał znajdują się liczne sztolnie pouranowe.
Następną atrakcją jest przepiękny wodospad Szklarki – drugi co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach. Znajduje się na wysokości 520 m n.p.m. i ma 13,3 m wysokości. Jest on częścią enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego.
Jadąc dalej trasą nr 3, trafimy do Wodospadu Kamieńczyka. Jest to największy wodospad znajdujący się w polskich Karkonoszach. Ma 27 m wysokości, a jego próg usytuowanyjest na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada do pięknego wąwozu o wysokości dochodzącej do 30 m. Za środkową kaskadą znajduje się sztucznie wykuta grota, z której dawniej wydobywano ametysty i pegmatyty. W 2007 roku kręcono tutaj zdjęcia do filmu „Opowieści z Narnii – Książę Kaspian.
TRASA TURYSTYCZNA
Start: Informacja Turystyczna przy ulicy Jedności Narodowej
Długość trasy: 12 km, trasa oznaczona nr 12, tak jak w terenie.
Różnica wzniesień: ok. 140 m
Ciekawe na trasie: Dom Wlastimila Hofmana, Muzeum Karkonoskie, Złoty Widok

Trasa w całości przebiega drogami i ścieżkami Szkląc skiej Poręby. Łączy najważniejsze miejsca związane z kulturą i sztuką w mieście.
Przebiega obok Domu Wlastimila Hofmana, który żył i tworzył w Szklarskiej Porębie w latach 1947-1970.
Warto odwiedzić w czasie wycieczki również Muzeum Karkonoskie. Wcześniej mieszkali tu znani pisarze, bracia Carl i Gerhart Hauptmannowie. Oprócz wystaw biograficznych związanych z braćmi Hauptmannami i galerii malarstwa Wlastimila Hofmana, muzeum gromadzi eksponaty związane z historią Szklarskiej Poręby, malarstwo Karkonoszy, eksponaty związane z legendami o Duchu Gór oraz poplenerowe wystawy.
Nie brak na trasie również wspaniałych punktów widokowych. Jednym z najokazalszych jest Złoty Widok.
Jest to pokaźny próg granitowy opadający 20 metrowym urwiskiem do doliny Kamiennej. Rozpościera się z niego wspaniały widok na Karkonosze (przy dobrej pogodzie można z niego dostrzec Śnieżkę).
Nieopodal znajduje się również Chybotek, który stanowi nie lada atrakcję. Jest to okazała grupa skalna, której górna część chybocze się pod wpływem ciężaru znajdujących się na niej ludzi.



TRASA KOGENERACJI
Długość trasy: 58 km, na mapie trasa oznaczona nr 2, tak jak w terenie. Różnica wzniesień: około 610 m
Ciekawe na trasie: Krzywe Baszty, Krucze Skały,wodospad Mumlavy Start: Informacja Turystyczna ul. Jednosci Narodowej.

Trasa długa, ale łatwa technicznie. Ze względu na znaczne przewyższenia trzeba być wprawnym rowerzystą, aby pokonać ją wjeden dzień.
Biegnie głównie szutrowymi bądź asfaltowymi drogami polskich i czeskich Gór Izerskich, i czeskich Karkonoszy.
Wyjątkowo malownicza, jedna z najpiękniejszych w okolicach Szklarskiej Poręby. Po stronie polskiej z dróg usytuowanych na zboczach Gór Izerskich przez większą część czasu można podziwiać rozległy widok na panoramę Karkonoszy.
Na początku wycieczki można zatrzymać się przy Krzywych Basztach, wysokiej na 18 m granitowej grupie skalnej, często wykorzystywanej do wspinaczki skałkowej.
Na przeciwko, po drugiej stronie drogi, widnieją Krucze Skały – zjawiskowo usytuowane na prawym brzegu rzeki Kamiennej. Jest to doskonały punkt widokowy i jednocześnie baza szkoły górskiej Quasar, oferującej mrożące krew w żyłach atrakcje.
Zanim przekroczymy granicę polsko-czeską, miniemy p o.prawej stronie Polanę Jakuszycką – mekkę biegaczy narciarskich.
Po stronie czeskiej trasa nie jest oznakowana przez Stowarzyszenie Cyklistów, lecz biegnie czeskimi szlakami 2 i 2A. Na całej długości jest dobra nawierzchnia asfaltowa bądź szutrowa.
Uwaga! Przestrzegamy przed zbaczaniem ze szlaku rowerowego, sygnalizują o tym znaki zakazu. Za złamanie przepisu i poruszanie się rowerem w obszarach chronionych grożą wysokie kary.
W tej części czeskich Karkonoszy warto zobaczyć wodospady Mumlavy. Atrakcjąjest również znajdująca się już po polskiej stronie kopalnia Stanisław – najwyżej poiożona kopalnia kwarcu w Polsce -1080 m n.p.m.
DUŻA IZERSKA PĘTLA
Długość trasy. 41 km, na mapie trasa oznaczona nr 13, jak w terenie. Różnica wzniesień: około 230 m
Ciekawe na trasie: Polana Jakuszycką, osada Orle, most na Izerze. Start:Polana Jakuszycka

Średnio trudna trasa, w90 proc. prowadzącapo drogach szutrowych. Jest bardzo urozmaicona, z pięknymi widokami na poszczególne pasma Gór Izerskich strony polskiej i czeskiej oraz Karkonoszy. Jedna zbardziej atrakcyjnych w systemie szlaków rowerowych Szklarskiej Poręby.
Na Polanę Jakuszycką – zimowy ośrodek narciarstwa biegowego, ale również dogodny punkt wypadowy dla turystów pieszych i rowerowych – możemy dojechać samochodem i zostawić na sąsiadującym z nią dużym parkingu.
Z Polany Jakuszyckiej jedziemy w kierunku Harrachova do turystycznego przejścia Mytiny. Po drodze miniemy nieczynną stację Zieleniec.
Przed przekroczeniem granicy możemy jeszcze wybrać alternatywną drogę oznakowaną jako 13A i biegnącą po polskiej stronie do stacji turystycznej Orle.
Wybierając trasę przez Czechy, dwukrotnie przekroczymy Izerę – urokliwą, kamienistą rzekę, której wody bardzo często przybierają ciemny, brunatny kolor pochodzący od borowinowych torfowisk. Powrót na polską stronę zapewnia nam wybudowany w 2005 roku most na Izerze. Stoi przy nim drewniana figura patronującego mu św. Jana Nepomucena.
Dalej trasa biegnie w kierunku Hali Izerskiej i do Chatki Górzystów. Potem robimy widokowąpętlę dookoła Sielnej Kopy i Krowiej Kopy. Od tego momentu właściwie wracamy już w kierunku Polany Jakuszyckiej bardzo malowniczym odcinkiem trasy przez przepiękny Jagnięcy Jar i Rozdroże pod Cichą Równią. Stamtąd ruszymy Górnym Duktem Końskiej Jamy do Ośrodka Biegu Piastów na Polanie Jakuszyckiej.



TRASA DWÓCH RZEK
Długość trasy: 31 km, trasa oznaczona nr 7, tak jak w terenie. Różnica wzniesień: ok. 330 m
Ciekawe na trasie: Zakręt Śmierci, Rozdroże Izerskie.Z trasy widać malownicze okolice Piechowic. Start: DW „Górnicza Strzecha, ul. Wysoka

Trasa długai bardzo zróżnicowana technicznie z licznymi podjazdamio zmiennym podłożu. Znakomicie nadaj ąca się na wycieczkę całodniową i raczej przeznaczona dla bardziej zaawansowanych rowerzystów. Zwłaszcza odcinek między Szklarską Porębą a Gó-rzyńcem, któryjest stromy i trudny technicznie, i szczególnie przy zjeździe wymaga odrowerzystów zwiększonej ostrożności ipanowania nad sprzętem. Na odcinku około 10 łon trasa biegnie drogą asfaltową o niewielkim natężeniu ruchu samochodowego.
Z drugiej strony przebiega wygodną drogąopodłożu szutrowym. Drogajest zamknięta dla ruchu samochodowego i prowadzi przez teren leśny, gdziejesie-nią występują różne gatunki grzybówjadalnych. Trasa biegnie doliną Małej Kamiennej, skądjuż niedaleko do malowniczych okolic Antoniowa i Kopanca.
Na trasie warto zatrzymać się ze względu na piękny widok na Zakręcie Śmierci na drodze ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa-Zdroju. Rozpościera się z niego piękny widokna panoramę Karkonoszy oraz na całą Kotlinę Jeleniogórską. W czasie słonecznej pogody można zrobić bardzo ciekawe zdjęcia. Warto również zatrzymać się na Rozdrożu Izerskim, które leży na wysokości 767 m n.p.m. na przełęczy pomiędzy Grzbietem Kamienickim a grzbietem Wysokim Gór Izerskich. Rozpościera się z niego piękny widok na kopalnie kwarcu Stanisław oraz na część Grzbietu Kamienickiego.
IZERSKA PĘTLA
Długość trasy: 48 km, trasa oznaczona nr 10, tak jak w terenie. Różnica wzniesień: o k. 450 m.
Ciekawe na trasie: Osada Orle, Izerska Zakręt Śmierci. Fragment trasy wiedzie doliną rzeki Izery

Trasa długa, na całodniową wyprawę. Jest bardzo ciekawa iłatwa technicznie. Łączy dwie górskie miejscowości – Szklarską Porębę i Świeradów-Zdrój. Ze względu na długość średnio trudna, z 17-ldlometro-wym odcinkiem drogi asfaltowej. Po drodze mijamy m.in. Przełęcz Szklarską, czeka nas podjazd, tzw. Samolot. Warto zatrzymać się przy Stacji Turystycznej Orle – dawnej osadzie na wysokości 825 m n.p.m., gdzie do końca XIX wieku funkcjonowała huta szklą. Znajduje się tu osada turystyczna. Bardzo ciekawym miejscem jest Izerska Hala, położona na wysokości 870 m n.p.m. w dolinie rzeki Izery. Swoim krajobrazem i warunkami klimatycznymi przypomina pustkowia Norwegii. Jest to jeden z najcenniejszych i najbardziej dzikich obszarów Sudetów pod względem przyrodniczym. Prawdziwym skarbem Izerskiej Hali są znajdujące się tam torfowiska porośnięte takimi rzadkimi roślinami,jak: sosnabłot-na, brzoza karłowata i kosodrzewina. W średniowieczu obszar ten był penetrowany przez Walończy-ków wydobywających w dolinie Izery ztoto i rubiny. Warto też zatrzymać się przy Zakręcie Śmierci, opisywanym już przy poprzednich trasach.



MAŁA SZKLARSKA PĘTLA
Długosć trasy:13 km, na mapie trasa oznaczona nr 1, tak jak w terenie. Roznica wzniesień: około 250m.
Ciekawe na trasie: Dom Karla i Gerharda Hauptmannów, Włastimilówka, Chybotek,, Złoty Widok.

Trasa o zróżnicowanym stopniu trudności zatacza pętlę dookoła Szklarskiej Poręby, dając możliwość wstępnego poznania okolicy.
Po drodze odwiedzimy dwa najciekawsze muzea Szklarskiej Poręby. Pierwsze to Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, niegdyś miejsce pracy twórczej dwóch wybitnych pisarzy, dziś Muzeum Karkonoskie i centrum inspirujące ruch artystyczny w Szklarskiej Porębie. W muzeum znaj duje się kilka stałych wystaw, m.in. „W królestwie Ducha Gór, a także ekspozycje poświęcone obu pisarzom oraz prace miejscowych artystów.
Drugie muzeum to Wlastimilówka, dom malarza Wlastimila Hofmana, który od śmierci artysty funkcjonuj e w praktycznie nienaruszonym stanie. Wnętrza malutkiego z pozoru domku kryją m.in. pracownię mistrza, gdzie nadal stoją jego sztalugi, a obok na stoliku leżą pędzle i tuby z farbami. Klimat miejsca, jak zapewnia obecny gospodarz pan Waciaw Jędrzej czak, jest wciąż przepełniony duchem artysty, czego nie doświadczymy w żadnym muzeum. Prace Wlastimila Hofmana można również zobaczyć w kościele Bożego Ciała znajdującym się zaraz na początku trasy.

U PODNÓRZA WYSOKIEGO GRZBIETU
Długość trasy: 35 km, trasa oznaczona nr 8, tak jak w terenie. Różnica wysokości: o k. 370 m
Ciekawe na trasie: Osada Orle, Polana Jakuszycka, Rozdroże pod Cichą Równią.

Start: Informacja Turystyczna przy ul. Jedności Narodowej
Trasa długa o średnim stopniu trudności. Znajduje się na niej kilka stromych podjazdów, m.in. „Samolot, okolice Jagnięcego Jaru i wjazd nakopamię Stanisław. Biegnie malowniczymi dolinamirz. Kamiennej i Izery.
Warto na dłużej zatrzymać się na Orlu – dawnej osadzie położonej na wysokości 825 m n.p.m. Do końca XIX wieku funkcjonowała tu huta szklą, której właścicielami byli Schaffgotschowie. Znajduje się tu osada turystyczna, gdzie wokresie letnim można dojechać samochodem po wcześniejszym uzyskaniu płatnego pozwolenia od Nadleśnictwa Szklarska Poręba.
Kolejną atrakcją na trasiejest Polana Jakuszycka – najbardziej znany ośrodek narciarstwa biegowego w Polsce. Położona jest przy drodze międzynarodowej w Jakuszycach niedaleko polsko-czeskie-go przejścia granicznego na wysokości 880mn.p.m.
Co roku rozgrywane są tu międzynarodowe zawody narciarskie „Bieg Piastów. Trasy biegowe w Ośrodku Narciarstwa Biegowego Stowarzyszenia Bieg Piastów posiadają homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS.
Kolejny odpoczynek można zaplanować na Rozdroże pod Cichą Równią, który leży na wysokości 943 m n.p.m. Rozpościera się z niego piękny widok na Szrenicę i Śnieżne Kotły. Wspaniałe miejsce na odpoczynek podczas długich wypraw w Góry Izerskie. Znajduje się tam schron turystyczny, w którym można schronić się przed deszczem.
PĘTLA KAMIENNEJ
Długość trasy: 13,5 km, trasa oznaczona nr 11, tak jak w terenie. Różnica wysokości: ok. 280 rn
Ciekawe na trasie: Wysoki Kamień, Krucze Skały, Krzywe Baszty.

Trasa krótka, o średnim stopniu trudności. Idealna na rozgrzewkę przed poznawaniem dłuższych i trudniejszych tras. W dużej części biegnie drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu samochodowego. Przebiega u podnóża szczytu Wysoki Kamień (1058 m n.p.m). Położony na Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich góruje on od zachodu nad Szklarską Porębą. Rozpościera się z niego przepiękna panorama na okoliczne pasma górskie, m.in. Karkonosze, Rudawy Janowickie oraz Góry i Pogórze Izerskie. Przy dobrej pogodzie widoczność przekracza 100 km.
Szlak prowadzi również koło nieczynnej już Huty Szkła „Julia słynącej niegdyś na całą Europę 2 wyrobów szkła. Dalej napotykamy po prawej stronie rzeki Kamiennej okazałą grupę skalną Krucze Skały o wysokości 718 m n.p.m. Jest to doskonały punkt widokowy. Funkcjonuje tu również ośrodek sportów ekstremalnych – SzkołaGórska „Quasar. Tu pod okiem instruktora można uprawiać wspinaczkę skałkową, zjechać tyrolką, skoczyć na tzw. wahadle czy przejść nad przepaścią po moście linowym.
Po przeciwnej stronie rzeki znajduje się granitowa, silnie pochylona grupa skalna o wysokości 18 m. Wpoludniowej ścianie znajduje się niewielka jaskinia powstała w wyniku eksploatacji złóż peg-matytów. Krzywe Baszty są z powodzeniem wykorzystywane przez amatorów wspinaczki skałkowej.


ŁĄCZNIK TRZECH DZIELNIC
Długość trasy: 9 km, na mapie trasa oznaczona nr 4, tak jak w terenie, Różnica wzniesień: około 140 m
Ciekawe na trasie: kościół Bożego Ciała, kościół Niepokalanego Serca NMP, kościół Matki Różańcowej
Start: Informacja Turystyczna, ul. Jedności Narodowej

Krótka 9-kni trasa i jedna z łatwiejszych w Szklarskiej Porębie. Prowadzi głównie drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu samochodowego i łączy Szklarską Porębę Górną, Średnią i Dolną. Trasa doskonała na rozgrzewkę, a jednocześnie pozwalająca poznać magiczne zakątki Szklarskiej Poręby. Z wielu punktów rozciąga się malowniczy widok na panoramę Karkonoszy.
Dla zainteresowanych architekturą sakralną – na trasie trzy kościoły. Pierwszy w Szklarskiej Średniej – kościół Bożego Ciała, budowla z lat 1884-1886, neoromańska, ufundowana przez Schffgotschów. We-wnątrz obrazy i sztandary namalowane przez Wlastimila Hofmana, a wśród nich obraz umieszczony w ołtarzu głównym – „Chrystus z Eucharystią na tle Szrenicy. W Szklarskiej Dolnej kościół pw. Niepokalanego Serca NMP, świątynia z lat 1755-1786 wzniesiona dla ewangelików. Budowla barokowa z dobrze zachowanym kryształowym żyrandolem. Od 1945 r. służy katolikom. Nieopodal drugi kościół Matki Bożej Różańcowej – pierwsza i najstarsza świątynia katolicka w Szklarskiej Porębie. Ciekawostką architektoniczną na trasie jest również budynek ponadstuletniego dawnego sanatorium chorób płucnych Moltkefels – „Kamień Mołtke-go. dziś Szpitala Chorób Pluć i Nowotworów. Doskonale widoczny z daleka budynek ma łącznie z fasadą ok. 110 m długości i swego czasu był największym obiektem w Szklarskiej Porębie.


ZDROWA TRASA
Długość trasy: 19 km, na mapie trasa oznaczona nr 5, tak jak w terenie Różnica wzniesień: około 230 m
Ciekawe na trasie: Wodospad Kamieńczyka

Start: Informacja Turystyczna, ul. Jedności Narodowej
Trasa dosyć łatwa, bardzo ładna widokowo -prowadzi wygodnymi do jazdy szutrowymi drogami leśnymi u podnóża Karkonoszy (Droga pod Reglami). Jej przebieg pokrywa się w większości z trasami maratonów MTB organizowanych w Szklarskiej Porębie, stąd też często jest wykorzystywana do treningów.
Po drodze czeka kilka długich, ale wygodnych podjazdów z podobnymi zjazdami. Taki układ umożliwia osiągnięcie znacznej prędkości na zjazdach, co żądnym wrażeń rowerzystom skutecznie podnosi poziom adrenaliny.
Ze względu na to, że większa część szlaku przebiega w terenie zalesionym, z powodzeniem można go polecić na najbardziej upalne dni lata. Dodatkowo wzdłuż trasy płyną górskie zimne strumienie, w których przyjemnie jest dla ochłody zanurzyć stopy lub dłonie.
Zdrowa Trasa Vitaralu często wybierana jest na rodzinne wycieczki rowerowe, zwłaszcza na odcinku Drogi pod Reglami. Tam spokojnie dają sobie radę nawet początkujący rowerzyści. Odcinek jest łatwy, o niewielkich przewyższeniach i biegnie szeroką leśną drogą bez ruchu samochodowego. Na trasie często można spotkać trenujących biegaczy.
Jadąc przez Rozdroże pod Kamieńczykiem, można dostać się do Wodospadu Kamieńczyka, najwyższego w Karkonoszach. Podejście jest bardzo strome i kamieniste, podjazd rowerem jest praktycznie niemożliwy. Warto jednak zsiąść z roweru i podejść do wodospadu -jednej z najciekawszych przyrodniczych atrakcji Szklarskiej Poręby.
 źródło: rowerownik, Gazeta.pl