Niewielkie pasmo Sudetów Wschodnich położone w południowej części województwa opolskiego, na pograniczu z Republiką Czeską. Po stronie polskiej leży zaledwie kilka szczytów, będących częścią rozległej grupy górskiej - Jeseniki. W Czechach pasmo to zwane jest Zlatohorską Vrchoviną. i rozciąga się od Płaskowyżu Głubczyckiego po dolinę Białej Głuchołaskiej i miasto Jesenik. Z położeniem Gór Opawskich wiąże się kilka ciekawostek. Znajduje się tu np. ostatnie, wschodnie wzniesienie polskich Sudetów - Gajna (362 m.), są to też jedyne góry na Opolszczyźnie i bliżej stąd w Beskidy (Wielka Czantoria 115 km) niż w Karkonosze (Śnieżka 130 km).
https://get.google.com/albumarchive/116065198305098252796/album/AF1QipNkFkVbeNv6GPc69Mr3kwi0_2gugXFuw2f3mnJY?authKey=CP_c963o7PikYg
Najwyższym szczytem jest Kopa Biskupia (890m). Najdalej na zachód, nad przełomem Białej Głuchołaskiej, wznosi się trójgarbna Góra Parkowa (543m.), zwana też Górą Chrobrego, której południowy grzbiet ciągnie się przez Przednią Kopę (495m.), Średnią Kopę (543m.) i Tylną Kopę (535) U jej podnóża leżą Głuchołazy, a po czeskiej stronie Mikulovice. Nieopodal, na północnej ścianie przełomu Białej Głuchołaskiej, wznoszą się Góra Szubieniczna i Grodowa, należące już do Przedgórza Paczkowskiego. Na wschód od Góry Parkowej rozciąga się urocza dolina Złotego Potoku, a nad nim leży po polskiej stronie Konradów, po czeskiej zaś malownicze miasteczko Zlate Hory, nad którym góruje potężny masyw czeskiego Přičnego Vrchu (975m). Za tzw. Czapką (440m.) w przełomie Złotego Potoku leży Jarnołtówek.
Klimat to jeden z walorów Gór Opawskich, które zaliczane są do najcieplejszych w Polsce. Średnia temperatura wynosi ok. 7-8,5oC. Na Biskupiej Kopie tylko - 4,5oC. Występuje tu znacznie mniej opadów niż w innych częściach Sudetów.
Zimą możemy zaobserwować interesujące zjawisko klimatyczne, inwersję termiczną. Występują wiatry fenowe, a także niebezpieczne, gwałtowne burze. Klimat Gór Opawskich jest w zasadzie łagodny, sprzyjający wypoczynkowi i kuracji, ale turysta może tu napotkać pewne niebezpieczeństwa np. w postaci nagłych zmian pogody.
Największym atutem Gór Opawskich jest flora. Człowiek nie zdążył jej tutaj zniszczyć tak, jak w innych częściach Sudetów. Góry są niewysokie, tak więc z roślin typowo górskich występuje tu szarotka norweska, jaskier platanolistny. Po stronie czeskiej można spotkać jeszcze kilka krzewów róży alpejskiej. Występuje też wiele rzadkich gatunków roślin, np.: storczyk, buławnik mieczolistny, dziewięćsił bezłodygowy oraz trujący wawrzynek wilcze łyko. Symbolem piękna tutejszej przyrody są bardzo już rzadko spotykane: lilia złotogłów, kłokoczka południowa i wiciokrzew pomorski. Ostatnio w okolicach Gęstwiny odkryto jedyne w Sudetach stanowisko zarazy żółtej, rośliny karpackiej pasożytującej na lepiężnikach.
Szlaki turystyczne:
Szlak czerwony należy do najstarszych w tym regionie. Prowadzi z Prudnika do Głuchołaz i umożliwia poznanie największych atrakcji Gór Opawskich. Można go przebyć w ciągu jednego dnia (9-10 godzin).
Trasa 1 z Pokrzywnej do Prudnika przez Dębowiec, znaki czerwone, 15,2 km, suma podejść 260m. (Ą 320m.), 4.10 g. (Ą 4,15 g).
Ten jedyny znakowany szlak we wschodniej części Gór Opawskich istnieje od 1900 r. Obecna trasa wytyczona została w latach 80 naszego wieku. Rozpoczyna się przy kempingu położonym w pobliżu kąpieliska w Pokrzywnej i prowadzi przez Trzebieszów, Nową Wieś, wzgórze Długota (457 m), Dębowiec, Żabie Oczko, szczyt Kobylicy (395m) i klasztor oo Franciszkanów do Prudnika. Na trasie: czynne kamieniołomy, pomnik Josefa von Eichendorffa i kapliczki. Z kilku miejsc roztaczają się ciekawe widoki na Trzebinę, Lipową i Vysoką w Czechach. Zobaczyć można też panoramę Płaskowyżu Głubczyckiego i Górę Świętej Anny.
Trasa 2 z Biskupiej Kopy do Pokrzywnej przez Srebrną Kopę i Zamkową Górę, znaki czerwone, 7,1 km, suma podjeść 155 m (Ą 720 m.), 2,05 g. (Ą 2,40 g.).
Trasa istniała już w latach 90 XIX w. Obecnie biegnie najwyższym grzbietem Gór Opawskich.. Rozpoczyna się przy wieży widokowej na Biskupiej Kopie i prowadzi wzdłuż polsko-czeskiej granicy na szczyt Srebrnej Kopy (785 m.). Dalej biegnie Złodziejską Ścieżką przez przełęcz Pod Zamkową Górą (Srebrną 508 m.) na szczyt Zamkowej Góry (571 m.), a stamtąd przez Szyndzielową Kopę (533 m.) schodzi w kierunku Pokrzywnej. Na trasie spotkać można resztki starego schroniska, wały dawnego zamku oraz wspaniałe widoki na Zlatohorską vrchovinę. Zimą zaś ze szczytu Zamkowej Góry roztacza się widok na Biskupią Kopę, Przełęcz pod Kopą i Pasterską Górę.
Trasa 3 z Biskupiej Kopy do Jarnołtówka przez Grzebień, znaki czerwone, 4,4 km, suma podejść 0m. (Ą535 m.), 1,10 g. (Ą 1,55 g).
Trasa prowadzi starą Grzebieniową Ścieżką. Jest najkrótszym i najbardziej stromym zejściem z Biskupiej Kopy. Swój początek ma przy wieży widokowej na szczycie góry i dalej prowadzi wzdłuż granicy państwa stromymi ścieżkami Grzebienia przez Bolkową Dolinę do Jarnołtówka. Na trasie sporo miejsc, z których roztaczają się widoki, m. innymi na wioski Szybowice i Nowy Las oraz wzniesienia Czapkę (440m), Górę Chrobrego (543 m) i Kopę Biskupią. Ciekawostką trasy są dwa duże mrowiska usytuowane w okolicach zarośniętego wyrębu zwanego Sercówką.
Trasa 4 z Jarnołtówka do Głuchołaz przez Górę Chrobrego znaki czerwone, 10,9 km, suma podejść 260 m. (Ą 320 m.), 3 g. (Ą 3,25 g.).
Niegdyś prowadził tędy czerwono-zielony szlak, który przez cały grzbiet Góry Chrobrego dochodził do Rejviz, znanej czeskiej miejscowości turystycznej. Dziś trasa ta pozwala poznać okolice Głuchołaz. Rozpoczyna się od przystanku autobusowego w Jarnołtowku i prowadzi przez maleńką wioskę Skowronków, szczyt Tylnej Kopy (535m.), Siodło (502 m.), Górę Chrobrego, a stąd w dół do Głuchołaz Zdroju. Na trasie zgliszcza Domu Wycieczkowego i kapliczki Drogi Krzyżowej, a także rozległe widoki na okolice Zlatych Hor i Kopę Biskupią.
Żółtym kolorem oznakowano dwa szlaki w Górach Opawskich.: najdogodniejszą drogę na Biskupią Kopę oraz najciekawszy szlak okolic Głuchołaz.
Trasa 5 z Pokrzywnej do schroniska Pod Kopą Biskupią, znaki żółte, 7,6 km, suma podejść 485 m. (Ą 20 m.), 2,25 g. (Ą 2 g.).
Tędy zwykle wchodzi się po raz pierwszy na Kopę Biskupią. Szlak został oznakowany w latach 20 naszego wieku. Rozpoczyna się na parkingu przy kąpielisku w Pokrzywnej i prowadzi łagodnym stokiem Szyndzielowej Kopy (533), Saperską Drogą przez Przełęcz pod Zamkową Górą (Srebrną, 508 m.), Złodziejską Ścieżkę, Przełęcz pod Kopą (Mokra 711 m.) do schroniska. Na trasie rezerwat przyrody Cicha Kotlina i dawna leśniczówka Na Anusi.
Trasa 6 z Jarnołtówka do schroniska Pod Kopą Biskupią przez Bukową Górę, znaki żółte, 5 km, suma podejść 465 m. ( Ą 55 ), 2 g. (Ą 1,35 g.). Tą bardzo malowniczą trasą prowadziło najstarsze wejście na Biskupią Kopę z Pokrzywnej. Obecnie trasa rozpoczyna się przy przystanku autobusowym w Jarnołtowku i prowadzi obok sanatorium Ziemowit, Gwarkowych Skał przez Bukową Górę (507 m.), Rozdroże Pod Piekiełkiem, Przełęcz Pod Pasterką (460m), Dolinę Bystrego Potoku, Kapliczkę - do schroniska. Na trasie piękne widoki, polany, doliny górskich potoków, wspaniałe lasy i bory.
Trasa 7 z Głuchołaz na Przednią Kopę przez Raj i z powrotem, znaki żółte, 5,8 km, suma podejść 215 m. ( Ą 215m.), 1,45 g. (Ą 1,50 g).
Jest to najciekawszy szlak okolic Głuchołaz biegnący wśród miejsc, gdzie dawniej wydobywano złoto, niestety mocno uszkodzony podczas powodzi, zwłaszcza w początkowym odcinku. Rozpoczyna się "Pod Amorkiem" i prowadzi w kierunku Groty Góralskiej i Źródła Żegnalce (miejsca zniszczone, czekają na odbudowę). Dalej trasa biegnie obok "Chatki Myśliwskiej" dawnej zabudowy uzdrowiskowej. Kręty wąwóz na trasie to miejsce, gdzie ongiś wydobywano złoto. Szlak dochodzi do kapliczki Św. Anny i zgliszcz domu wycieczkowego.
Niebiesko oznakowane zostały trzy trasy: dwie prowadzące z Jarnołtówka do Pokrzywnej i jedna w okolicach Głuchołaz.
Trasa 8 z Jarnołtówka do Pokrzywnej przez Olszak, znaki niebieskie, 5 km, suma podejść 205 m. ( Ą 215 m. ), 1,35 g. (Ą 1,35 g.).
Wzdłuż szlaku biegnie ścieżka przyrodnicza. Trasa rozpoczyna się na przystanku autobusowym w Jarnołtówku i prowadzi przez skały Karolinki (425 m.), Kazalnicę, Olszak (453 m.) na kemping w Pokrzywnej. Na trasie ciekawe widoki na kamieniołom i okolice Głuchołaz oraz Biskupią Kopę.
Trasa 9 z Pokrzywnej do Jarnołtówka przez Gwarkową Perć, znaki niebieskie, 5,3 km suma podejść 180 m. (Ą145 m.), 1.35 g. (Ą 1,35 g.).
Na trasie wspinaczka po skałkach i drabince dawnej kopalni łupków. Wędrówkę rozpoczynamy od kempingu w Pokrzywnej. Dalej trasa prowadzi szlakiem czerwonym i żółtym do parkingu przy kąpielisku, potem przez Olszak, Saperską Drogę, Dolinę Złotego Potoku obok dawnej skoczni narciarskiej i Gwarkową Perć dochodzimy do Jarnołtówka. Na trasie dawne wyrobiska złota, kamieniołom a także piękny widok na Górę Parkową i Rychlebské Hory.
Trasa 10 z Głuchołaz na Przełęcz Siodło drogą Krzyżową i z powrotem Drogą Górną Świńską. Znaki niebieskie, 7,3 km, suma podejść 230 m. (Ą 230m), 2,25 g. (Ą 2,20 g.).
Szlak spacerowy oznakowany w latach 70. Prowadzi "spod Amorka" przez rezerwat przyrody Las Bukowy i Górną Świńską Drogę dalej wzdłuż stacji Drogi Krzyżowej do punktu wyjścia. Na trasie ogromne kopce mrowisk.
Skośny zielony pas na białym tle to oznakowanie jednej trasy prowadzącej na Biskupią Kopę.
Trasa 11 z Pokrzywnej na Biskupią Kopę Doliną Bystrego Potoku. Jest to najstarszy szlak Gór Opawskich (II połowa XIX w.) mający duże walory przyrodnicze.
Rozpoczyna się przy Kempingu w Pokrzywnej i prowadzi przez piękne lasy rezerwatu Cicha Kotlina, Kapliczkę do schroniska Pod Kopą Biskupią i dalej na szczyt góry. Trasę z uwagi na przyrodnicze walory Doliny Bystrego Potoku wyznakowano jako naukową ścieżkę przyrodniczą.
źródło:www.goryopawskie.pl