Strony

Strony

niedziela, 7 stycznia 2018

Jeseniki Jesioniki

Jeseniki
To góry znajdujące się po czeskiej stronie Sudetów Wschodnich. Jaseniki to w większości tereny wyżynne i górzyste. Najwyżej położonym punktem jest Pradziad (Praděd) mierzący 1491m n.p.m.

Do podnóża szczytu dojeżdża kursowy autobus. Teren Jeseników charakteryzuje się również różnorodnością krajobrazu. Znajdują się tu przeróżne formacje skalne, lasy, torfowiska i cieki wodne. Główną rzeką jest Běla. Dodatkowo obszar jest bogaty w źródła mineralne.

Jaseniki jest Obszar Chronionego Krajobrazu. Rezerwat przyrodniczym Rejviz dostępny jest tylko w lecie.




Sport i rekreacja
Turystyka pielgrzymkowa rozwija się w miejscowości Krnov za sprawą synagogi.
Sporty zimowe uprawiane są w miejscowościach Kouty nad Desnou, Ramzová, Klepáčov czy Karlov pod Pradědem.
Narciarstwo biegowe podobno najlepiej uprawiać w miejscowości Rejviz.
Balneologia – z turystyki uzdrowiskowej prym wiedzie miejscowości Karlova Studánka oraz Bludov.
Turystyka piesza – szlaki turystyczne są doskonale oznakowane na całym obszarze Jesenników
Kolarstwo – dla miłośników roweru przygotowane są specjalnie oznakowane ścieżki rowerowe.

Atrakcje
Pałac w Bruntálu – powstały w XV wieku na polu trójkąta z dziedzińcem i bogato wyposażoną biblioteką.
Kaplica Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Rýmařovie – barokowa budowla projektu Friedricha Höslera.
Wodospady Rešov niedaleko Rýmařova – znajdujące się ok. 10 km na południowy-zachód od Rýmařova jest naturalnym zabytkiem chronionym od 1966 roku.
Rynek św. Michała w Vrbno pod Pradědem – powstał na początku 1607 roku z klasztorem i dawną szkołą Zakonu Krzyżackiego.
Synagoga w Krnov – zbudowana w 1871 roku w stylu neoromańskim wraz z cmentarzem tworzy kompleks zabytkowy kultury żydowskiej w mieście.
Skansen górniczy koło Zlaté Hory – powiązany z procesem wydobywania z wytwarzania złota.
Wieża widokowa na Biskupiej Kopie – powstała w XIX wieku i jest najwyżej położonym punktem widokowym Gór Opawskich.

Nowy Zamek w Hanušovicach – ruiny zamku powstałego na przełomie XIII i XIV wieku. Do dziś ostały się fragmenty bram i wieży.
Łaźnie w Dolní Lipová – łaźnie utworzone w 1830 roku, dziś leczy się tu choroby skórne, otyłość i zaburzenia tarczycy.
Zamek w Sovinec – wybudowany został w 1334 roku w celu ochrony drogi z Ołomuńca na Śląsk. Dziś obejrzeć tam możemy wystawę insygniów i pieczęci.
Ośrodki
Jeseník – miasto położone w północnej części kraju ołomunieckiego, oddalone o 17 km od granicy z Polską.
Šumperk – miasto, w którym w XVII wieku odbywały się procesy czarownic.
Červenohorské sedlo – jeden z najbardziej znanych kurortów narciarskich w okolicy, stanowiący punkt wyjściowy na szlaki górskie Sudetów.
Bruntál – stolica powiatu Bruntál, jego symbolem jest pałac z XV wieku.
Rýmařov – miasto godne odwiedzenia ze względu na zabytki, z których najważniejsze to zamek, eklektyczny ratusz i barokowa kolumna z figurą Najświętszej Marii Panny.
Krnov – prawa miejskie uzyskało w 1253 roku,
Velké Losiny – jedno z czeskich uzdrowisk znane również z wytwórni papieru.
Zlaté Hory – swoje początki datuje na pierwszą połowę XIII wieku, znane jest z zawodów płukania złota.
Karlova Studánka – miejscowość uzdrowiskowa, gdzie leczone są głównie choroby dróg oddechowych, układu krążenia czy onkologiczne.

sobota, 6 stycznia 2018

Góry Wałbrzyskie

PARK KRAJOBRAZOWY SUDETÓW WAŁBRZYSKICH

Park Krajobrazowy „Sudetów Wałbrzyskich powstał w roku 1998. Zajmuje powierzchnię 6 493 ha, zaś jego otulina wynosi 2 894 ha. Administracyjnie znajduje się w gminach: Czarny Bór, Mieroszów, Głuszyca, Wałbrzych, Boguszów Gorce oraz Jedlina Zdrój. Park położony jest w Sudetach Środkowych, na południe od Wałbrzycha i obejmuje środkową – najwyższą cześć Gór Kamiennych (Pasmo Lesistej 851 m n.p.m.) i zachodnią część Gór Suchych z Waligórą (936 mn.p.m.) oraz wschodni fragment Gór Wałbrzyskich (Masyw Borowej 854 m n.p.m.) i Rybnicki Grzbiet. Od południa graniczy z czeskim CHKO (Parkiem Krajobrazowym „Broumovsko).


Stoki gór są strome, wierzchołki kopulaste lub ostre, a doliny głęboko powcinane i w większości suche. Charakterystycznym elementem rzeźby są pojedyncze skałki oraz różnego rodzaju osuwiska i osypiska gruzu skalnego. Jednym z interesujących elementów ukształtowania są „Szczeliny Wiatrowe na wierzchołku góry Lesista Wielka, gdzie w szczelinach tufów riolitowych odbywa się przez cały rok cyrkulacja powietrza. Efektem jest „ciepły wiatr zimą, a „zimny – latem.
Unikatowym obiektem w skali kraju jest reliktowy Komin Wulkaniczny w Jedlinie Zdroju, w którym występują formy skalne o pokroju kulistym.
Ponad 88% powierzchni Parku pokrywają lasy będące w większości monokulturami. Obecny skład drzewostanów ukształtowany został przez człowieka na przełomie XIX i XX wieku w związku z rozwojem kopalnictwa rud metali kolorowych, a w szczególności wydobyciem węgla kamiennego.
Stosunkowo niewielkie i mało zróżnicowane biotopy regionu są przyczyną ubóstwa gatunkowego tutejszej fauny. Generalnie należy ona do zachodniosudeckiego okręgu, dla którego typowym przedstawicielem jest nieduży gryzoń leśny – żołędnica – występująca w Górach Suchych. Na granicy lasu spotykana jest kuna leśna i jeż europejski. Występuje tu też jeleń szlachetny, sarna, dzik, lis, wiewiórka, zając szafak, ryjówka górska, a także przybywający z Gór Sowich muflon – gatunek introdukowany. Z ciekawszych gatunków ptaków należy wymienić myszołowa, ziębę, pliszkę górską, pluszcza, jarząbka, sowę włochatą, krzyżodzioba świerkowego. Gady reprezentowane są m.in, przez: padalca zwyczajnego, zaskrońca zwyczajnego, jaszczurki – zwinkę i żyworodną. Plaży to m. in.: żaba trawna, ropucha szara, traszka górska, salamandra plamista. W stosunkowo nielicznych, ale czystych potokach górskich występują pstrągi.
Wśród pajęczaków wykryto szereg rzadkich gatunkową to: trzmiel ziemny, mrówka rudnica, paź i (odmiana sudecka).
W wielu miejscowościach zachowało się sporo dziewiętnastowiecznych domów mieszkalnych i gospodarczych, drewnianych o konstrukcji zrębowej, szachulcowej.

 Z zabudowy sakralnej ciekawy jest drewniany kościół św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej z 1608 roku, wraz ze swym przepięknym barokowym wnętrzem (ołtarz główny z bogatą dekoracją rzeźbiarską). W Grzmiącej zachował się drewniany kościółek Narodzenia NMP z XV! w. Na uwagę w Mieroszowie zasługuje rynek z barokową i klasycystyczną zabudową oraz kościół św. Michała Archanioła z 1601 r.


Park bezpośrednio przylega do obszarów silnie zurbanizowanych – dawnego Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego z Wałbrzychem, Boguszowem-Gorcami, Mieroszowem i Jedliną Zdrojem. Rzeczywistym centrum turystycznym jest rejon schroniska „Andrzejówka na Przełęczy Trzech Dolin i Rybnicy Leśnej w Górach Suchych. Jest to ośrodek narciarski z węzłem szlaków turystycznych przebiegających przez Park.


Teren Parku posiada wyznakowane szlaki turystyczne. Szlakami prowadzącymi przez najciekawsze przyrodniczo i kulturowo miejsca oraz punkty widokowe wraz z nieznakowanymi drogami leśnymi są: szlak im. dr. Orłowicza (czerwony), będący Głównym Szlakiem Sudeckim: szlak niebieski, prowadzący z Mieroszowa do Wałbrzycha oraz tzw. „Graniczny (zielony) prowadzący z Golińska. Funkcjonuje też szlak narciarski prowadzący z .. Andrzejówki do Głuszy-cy. Zimą możliwe jest uprawianie narciarstwa zjazdowego dzięki wyciągom w okolicach Łomnicy, Rybnicy Leśnej i na stokach Dzikowca Wielkiego.
Punkty widokowe, z których można podziwiać krajobraz Parku, stanowią Zamek Rogowiec (862 m n. p. m.) oraz Borowa (854 rn n. p. m.)

Góry Stołowe po sąsiedzku Hejszowina

Góry Stołowe
to małe pasmo atrakcyjnych turystycznie skał porozrzucanych na długości 17 km i szerokości 4km. Po stronie polskiej leży raptem 50km2 obszaru tych gór za to 10 razy tyle znajduje się po stronie czeskiej. Góry Stołowe są obszarem bardzo atrakcyjnym i dobrze zagospodarowanym turystycznie.

W górach Stołowych 16 września 1993 roku utworzono Park Narodowy Gór Stołowych.

Zajmuje obszar ok. 63 km² wierzchowinowej ich partii z najwyższymi wzniesieniami – Szczelińcem Wielkim (919 m n.p.m.) 
i Skalniakiem (915 m n.p.m.)[2]. W granicach Parku znajduje się też południowo‐zachodnia część Gór Stołowych, zbudowana ze skał magmowych – granodiorytów (Krucza Kopa). Poza jego granicami znajduje się niewielka, najniższa, południowo‐wschodnia część Gór Stołowych oraz dwie enklawy obejmujące rejon Karłowa oraz kopalni piaskowca „Radków”. W otulinie Parku znajdują się popularne uzdrowiska: Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Lewin Kłodzki i Kudowa-Zdrój.
Obszar Parku przecina gęsta sieć pieszych szlaków turystycznych (o łącznej długości ok. 100 km), w tym odcinek głównego szlaku sudeckiego im. M. Orłowicza. 
Udostępniają one wszystkie osobliwości skalne masywu t.j.

* wspaniałe skalne miasto na Szczelińcu Wielkim (919 m n.p.m.), najwyższym szczycie Gór Stołowych

* skalne labirynty Błędnych Skał w masywie Skalniaka (915 m n.p.m.)

* Skalne Grzyby i Radkowskie Skały

* piękne widokowo Skały Puchacza

* położone w krajobrazie przypominającym sawannę Łężyckie Skałki



Fantastyczne formy skalne występują nie tylko na Szczelińcu Wielkim i Małym oraz w Błędnych Skałach.
Spotkać je można również w rejonie tzw. Skalnych Grzybów (północno – wschodnia część PNGS), Radkowskich Skał (przy Szosie Stu Zakrętów) czy też w okolicach Białych Skał leżących przy Narożniku. Miejsca te są mniej znane i rzadziej odwiedzane przez turystów, przez co bardzo atrakcyjne dla osób ceniących kontakt z przyrodą.
Przy szlakach turystycznych znajdują się parkingi samochodowe i miejsca wypoczynku. Karłów jest najlepszym punktem wypadowym w najatrakcyjniejszą część Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki i Błędne Skały. Osoby zainteresowane geologiczną przeszłością Szczelińca Wielkiego mogą skorzystać z tzw. Ścieżki Skalnej Rzeźby, opisującej w terenie genezę Gór Stołowych.

Nazwa Góry Stołowe doskonale opisuje ich krajobraz, którego charakterystycznymi elementami są rozległe płaszczyzny zrównań i wznoszące się nad nimi, urwistymi ścianami, płaskie stoliwa skalnych bastionów. Unikalna rzeźba, wzbogacona dużym nagromadzeniem rozmaitych form erozji piaskowców w postaci głębokich szczelin, labiryntów i blokowisk skalnych, czy pojedynczych skałek o niespotykanych kształtach, czyni Góry Stołowe wyjątkowymi w skali Polski.

Rzeźba ta jest odzwierciedleniem płytowej budowy geologicznej związanej z osadowym pochodzeniem tworzących je skał.
Swój współczesny wygląd Góry Stołowe zawdzięczają stosunkowo młodym ruchom tektonicznym oraz erozji, które rozpoczęły się w miocenie i trwają po dzień dzisiejszy. Charakterystyczne powierzchnie zrównań powstały w wyniku długotrwałych okresów tektonicznego spokoju przed kolejnymi okresami wypiętrzania. Znajdują się one na trzech poziomach:
Poziom III lub górny – wyniesiony dziś na wysokość 850 – 919 m n.p.m., na fragmentach górnej, najmłodszej, najsilniej zerodowanej piaskowcowej warstwy osadowej (górne piaskowce ciosowe); tworzą go wierzchowiny Wielkiego i Małego Szczelińca, Skalniaka i Narożnika.

Poziom II lub środkowy – na wysokości 500 – 800 m n.p.m. przykryty grubą zwietrzeliną skał marglistych budujących wraz z środkowymi piaskowcami ciosowymi niższą warstwę osadową; na tym poziomie położone są wsie Karłów, Pasterka i Łężyce Górne.


Poziom I lub dolny w płn.- wsch. części gór na wysokości 400 – 500 m n.p.m.
Najstarszymi skałami występującymi na terenie Parku są łupki łyszczykowe otaczające granitoid kudowski. Łatwa dostępność skał budujących Góry Stołowe i Wzgórza Lewińskie sprawiła, że od dawna eksploatowano je w licznych, choć niewielkich kamieniołomach. Dziś wydobywa się tylko piaskowce ciosowe w dwóch kamieniołomach w Radkowie i koło Polanicy Zdroju, wykorzystując je dla potrzeb budownictwa i kamieniarstwa. Oprócz surowców skalnych w rejonie Pstrążnej eksploatowano w XIX w. węgiel kamienny w mało wydajnych kopalniach. 

Zwierzęta
Na terenie Parku Narodowego pospolicie występuje jeleń, sarna, dzik, lis, wiewiórka (czarnej i rudej odmiany) 
oraz drobne gryzonie. Trudniejsze do zauważenia – głównie ze względu na nocny tryb życia – są to należące do łasicowatych: borsuk, kuna, tchórz, łasica i gronostaj. Z ssaków owadożernych często występuje  jeż, a rzadziej ryjówka maleńka i typowa dla obszarów górskich ryjówka górska. W charakterystycznym dla Gór Stołowych środowisku spękań i szczelin skał piaskowcowych bytują nietoperze. Cennym elementem fauny ssaków są małe wiewiórkopodobne zwierzęta nocne, zamieszkujące głównie fragmenty lasów liściastych i mieszanych: orzesznica, bardzo rzadka popielica oraz koszatka. Na polsko – czeskiej granicy swoją ostoję ma muflon – sprowadzony z Korsyki i aklimatyzowany w Sudetach gatunek górskiej owcy.
 Wśród ptaków zamieszkujących lasy widuje się liczniejsze na obszarach górskich orzechówki, krzyżodzioby świerkowe, 
czyże, paszkoty, dzięcioły zielonosiwe i czarne, krogulce i siniaki.
Leśnym rarytasem ornitologicznym jest tu jarząbek, słonka, bocian czarny, 
trzmielojad, kobuz oraz charakterystyczne dla obszaru tajgi sóweczka i włochatka. W skałach gnieździ się puchacz, pustułka,
 kruk, a także kopciuszek, pleszka i kowalik. Rozległe powierzchnie trawiaste są miejscem lęgowym dla świergotka łąkowego, pokląskwy, 
skowronka oraz rzadkich w skali Europy przepiórki i derkacza. Wśród ptaków związanych z wodą na uwagę zasługuje żyjący nad wartkimi strumieniami pluszcz i pliszka górska.

 Spośród pospolitych w Polsce gatunków gadów, w Górach Stołowych występują: żmija zygzakowata, zaskroniec, jaszczurka zwinka i padalec. 
Z rzadszych płazów zdarza się salamandra oraz traszki górska i zwyczajna. 
 Świat owadów jest wciąż jeszcze słabo poznany, tym niemniej warta uwagi jest obfitująca w gatunki rodzina chrząszczy kózkowatych oraz chronione gatunki biegaczowatych. 
Bardzo interesująca jest też fauna naśnieżna oraz fauna pajęczaków torfowisk i wilgotnych zimnych szczelin piaskowcowych. 


Roślinność
Lasy, zajmują 89 % całkowitej jego powierzchni PNGS. Są to przede wszystkim sztucznie wprowadzone świerczyny. Park Narodowy prawie w całości leży w piętrze regla dolnego, ale posiada też zbiorowiska z udziałem świerka i jodły. Drzewostany świerkowe na piaskowcach w partii wierzchowinowej wykazują zły stan zdrowotny, a na całym obszarze Parku, jako monokultury są bardzo podatne na niekorzystne wpływy wielu czynników abiotycznych i biotycznych. Dolnoreglowe lasy liściaste pochodzące z naturalnych odnowień zachowały się tylko w niewielkich fragmentach w trudno dostępnym terenie. Na bogatych siedliskach reprezentują je żyzne buczyny sudeckie, na uboższych buczyny kwaśne, a w głębokich, ocienionych dolinach potoków jaworzyny z miesięcznicą trwałą. Najsłabiej reprezentowane są w Górach Stołowych lasy łęgowe. Roślinność charakterystyczna dla torfowiska wysokiego wraz z sosną błotną występuje w Parku głównie na Wielkim Torfowisku Batorowskim – drugim co do wielkości złożu torfowym w Sudetach. 
Ważny składnik flory Gór Stołowych stanowi pionierska roślinność naskalna z licznymi gatukami mchów (ponad 270 gatunków w Parku), porostów ( 60 gat. chronionych) i wątrobowców. Wśród niej szczególnie interesujące są fitocenozy na odkrywkach margli z udziałem kalcyfilych roślin zarodnikowych i skalnicy zwodniczej występującej tu na jedynym znanym w Polsce stanowisku. Różnorodne zbiorowiska trawiaste zajmują powierzchnię ok. 300 ha obszaru Parku Narodowego. Wyróżniają się wśród nich bogate florystycznie łąki bagienne z obfitymi populacjami niektórych roślin chronionych. Szczególny aspekt tym fitocenozom nadaje w maju pełnik europejski – lokalnie nazywany kłodzką różą i uważany za symbol regionu.


Wśród łąk kośnych i pastwisk na siedliskach umiarkowanie wilgotnych spotyka na ubogich glebach murawy bliźniczkowe, a w miejscach suchych i nasłonecznionych niewielkie płaty roślinności kserotermicznej. Ogółem świat roślin naczyniowych Parku liczy ok. 650 gatunków. Wśród nich całkowitą ochroną polskiego prawa objętych jest 28 gatunków, 11 to rośliny z listy roślin zagrożonych w Polsce lub znajdujące się w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin, a 9 podlega ochronie częściowej. Ponadto 16 innych występujących tu gatunków roślin naczyniowych uznano za lokalnie cenne tj. zagrożone wyginięciem lub rzadkie w Sudetach i na Dolnym Śląsku. źródło;PNGS