środa, 5 kwietnia 2017

Sudety góry Dolnego Śląska

Sudety
 to jeden z najpiękniejszych regionów Polski ale i jedno z najbardziej specyficznych miejsc w Europie. Znajdują się tutaj najstarsze góry tego kontynentu - Góry Sowie, oraz jedyne w całej Europie góry płytowe - Góry Stołowe. Także pod względem klimatycznym jest to miejsce specyficzne - Karkonosze należą do najbardziej zamglonych i wietrznych gór na naszym kontynencie.

Ciekawa jest także budowa geologiczna Sudetów. Ze względu na swoją strukturę nazywana jest mozaikową. W wielu pasmach znajdują się ślady po ostatnich aktywnościach wulkanicznych w postaci bazaltowych wylewów, które tworzą czasem całe góry.

Sudety to także miejsce kontrastów - obok siebie współistnieją: dzika przyroda, wielkie miasta, opuszczone sztolnie i kamieniołomy, głębokie doliny i wysokie góry. W zabytkowych uzdrowiskach dostępne są lecznicze wody mineralne. Na szczęście szczególnie cenne miejsca chronione są parkami narodowymi, parkami krajobrazowymi i rezerwatami.

Sudety i Przedgórze Sudeckie
Sudety razem z przedgórzem stanowią geologiczną całość aż po tereny leżące nad doliną Odry. Krajobrazowo jednak ważniejszy jest uskok tektoniczny, który jest widoczny na praktycznie całej długości Sudetów na lini Bolesłowiec-Złotoryja-Jawor-Świebodzice-Złoty Stok w postaci wyrastających nagle kilkusetmetrowych wałów górskich. Jedynie wjazd od strony Pogórza Wałbrzyskiego i Kaczawskiego nie jest tak gwałtowny, jak jest to w przypadku Gór Sowich, Bardzkich i Złotych, co po części spowodowane jest faktem, że te akurat te pasma są niewysokie.

Przedgórze Sudeckie to tereny na północ od gór, z których są one doskonale widoczne. Na przedgórzu leżą Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie, Masyw Ślęży, Wzgórza Strzegomskie, Równina Świdnicka, Dolina Nysy Kłodzkiej.


Pogórze Izerskie, Pogórze Kaczawskie, oraz obszary sklasyfikowane na potrzeby naszego serwisu jako Dolina Bobru, Dolina Nysy Łużyckiej, leżą na Pogórzu Zachodniosudeckim, który rzeźbą różni się od przedgórza.

Tereny te są dość gęsto zamieszkała i atrakcyjne zwłaszcza ze względu na liczne zabytki oraz stanowią ciekawe, ze względu na swój lekko pofałdowany krajobraz tereny do uprawiani turystyki rowerowej.

Sudety rozumiane w węższym zakresie jako pasma górskie nie obejmujące Przedgórza Sudeckiego dzielą się na trzy części: Sudety Wschodnie, Sudety Środkowe i Sudety Zachodnie.

źródło : sudecki informator turystyczny


Idąc w góry pamiętaj:
1. Przed wyjściem w góry zasięgnij informacji o terenie w który się udajesz, zapoznaj się z mapą.
2. W miejscu swojego zamieszkania lub ostatniego pobytu zostaw wiadomość gdzie idziesz, którędy i kiedy masz zamiar wrócić.
3. Dobierz sobie odpowiedniego to­warzysza - w żadnym wypadku nie udawaj się w góry samotnie.
4. W góry wychodź wcześnie rano,abyś zdążyf do celu przed zmro­kiem, ubierz się odpowiednio do pory roku i weź ze sobą nieprzema­kalne okrycie i zapasową odzież.
5. Nie schodź nigdy ze znakowane­go szlaku turystycznego, pod żadnym pozorem nie skracaj so­bie  w ten  sposób  drogi. Nie niszcz oznakowań na szlaku. Gdy zbtądziteś, cofnij się drogą, którą dotychczas podążałeś.
6. Organizując wycieczkę z biurem podróży lub szkolną, zadbaj aby prowadził ją kwalifikowany prze­wodnik górski, on gwarantuje Wa­sze bezpieczeństwo. Idąc na wy­
cieczkę rodzinna dbaj o swoje dzieci aby się nie pogubify.
7. Skompletuj małą apteczkę, która nie zabierze ci dużo miejsca wplecaku, a zawsze będzie pod ręką.
8. Dla własnego dobra i bezpie­czeństwa korzystaj z informacji, które możesz zawsze uzyskać w stacji centralnej GOPR - przyjdź iub zadzwoń. 985 lub 601100300